Międzynarodowy Dzień Mediacji
Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w drugiej połowie października. W tym roku przypada 15 października. Popularyzacja wiedzy o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów jest głównym celem tego wydarzenia, ponieważ uświadamia jak wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej.
Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów, w której uczestniczy bezstronny i neutralny mediator, pomaga stronom konfliktu we wzajemnej komunikacji, określaniu interesów, a także osiągnięciu wspólnie akceptowalnego przez obie strony konsensusu. Rozmowa jaką jest mediacja ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. Nawet jeżeli w wyniku mediacji nie dojdzie do zawarcia ugody, to posiedzenia mediacyjne pomogą ustabilizować kontakty i rozładować negatywne emocje, dzięki czemu postępowanie przed sądem będzie szybsze i łatwiejsze. Święto Mediacji po raz pierwszy obchodzone było w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku, natomiast w Polsce w 2008 roku z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. W obchodach międzynarodowego Dnia Mediacji biorą udział sądy, prokuratury, komisariaty policji, ośrodki mediacyjne, placówki oświatowe. Niestety w tym roku z uwagi na pandemię wywołaną COVID – 19 i konieczność zachowania reżimu sanitarnego i dystansu społecznego większość planowanych konferencji, warsztatów musiała zostać przełożona na przyszły rok. Część szkoleń odbywać się będzie jednak się online. Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej właśnie w październiku rozpoczęło cykl „Szkoleniowe środy”, gdzie mediatorzy Centrum wspólnie mogą pogłębiać wiedzę i wymieniać się własnymi doświadczeniami. Planowane są także dwie konferencję online. O ich szczegółach będzie można przeczytać już wkrótce.
Konflikty wywołują, stres i frustrację. Często zostawiają rysę na wizerunku czy to firmy czy w relacjach międzyludzkich. Dzięki mediacji można ominąć sporo niepotrzebnych nerwów i formalności. Dlatego ważne jest, aby mediacja stała się jeszcze bardziej popularna i rozpowszechniona. Z pewnością rozwija ona wiedzę i kulturę prawną w nowoczesnym społeczeństwie demokratycznym.
O autorze artykułu
