Silna marka
Komisja ds. wizerunku i współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz działalności pro bono kolejny rok poświęca pracy na rzecz budowania wizerunku silnej i nowoczesnej adwokatury m.in. przez strategię działań CSR [ang. Corporate Social Responsibility].
To kontynuacja strategii budowania silnej marki adwokatury. Wymaga dużego nakładu pracy przez wiele lat, wielu doświadczonych adwokatów i osób, które służą swoi czasem, wiedzą i umiejętnościami. Zawód adwokata powinien być rozpoznawalny i zdobywać uznanie społeczne. Prace polegają m.in. na organizacji akcji edukacyjnej o zasięgu regionalnym. Uczymy młodzież, kształtujemy postawy, prezentujemy nasz zawód przez adwokatów edukatorów. Młodzież zdobywa podstawowe informacje o prawie i mechanizmach postępowania w trudnych sytuacjach. Kształtujemy świadomość opinii publicznej i przez proces edukacyjno-wychowawczy – świadomość pokolenia przyszłych klientów.
Prowadzimy zajęcia z dziedziny praw dziecka, praw nieletnich, na temat przemocy w internecie i obrony przed nią. Adwokaci namawiają, aby w ważnych sprawach prosić ich o wsparcie. Koordynatorem przedsięwzięcia jest adw. Maria Janik. Komisja wizerunkowa systematycznie włącza w projekty kolejnych adwokatów i aplikantów, współpracuje z innymi komisjami. Dziękujemy także kolegom spoza Łodzi za aktywność!
Mecenas Anna Głowińska zainicjowała udział adwokatów w cyklu stałych i darmowych porad prawnych w urzędzie miejskim w Zgierzu.
Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi kontynuuje akcję edukacyjną dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W bieżącym roku akcja edukacyjna objęła także szkoły pozałódzkie. Wykłady prowadzone są w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli, I Liceum im. Tadeusza Koścuszki w Łasku, Gimnazjum nr 1 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łasku. Zajęcia prowadziły adw. Kinga Chudobińska i Monika Malinowska-Wągrowska. Planowane jest rozszerzenie akcji w regionie.
28 września w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym w Zgierzu zostało podpisane porozumienie pomiędzy ORA w Łodzi, reprezentowaną przez dziekana Jarosława Szymańskiego i Zgierzem, reprezentowanym przez prezydenta Przemysława Staniszewskiego w sprawie wdrożenia programu edukacyjnego Rozumieć Prawo. Od października adwokaci Izby Łódzkiej prowadzą zajęcia w czterech szkołach: w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym, 1 Gimnazjum w Zgierzu, 2 Gimnazjum w Zgierzu i 3 Gimnazjum w Zgierzu.
W październiku ORA podjęła współpracę z Towarzystwem Aktywizacji Kreatywnej w Łodzi – adwokaci prowadzą wykłady dla seniorów oraz udzielają darmowych porad prawnych. Wykłady prowadziła m.in. adw. Aleksandra Bierzgalska. Tematyką były najczęściej zawierane w życiu codziennym umowy. Poruszono kwestie klauzul i niedozwolonych umów zawieranych przez telefon, a także praw konsumenta do reklamacji i rękojmi.
ORA po raz pierwszy włączyła łódzkich adwokatów do udziału w corocznej kweście na Cmentarzu Starym w Łodzi, organizowanej 1 listopada. Celem kwesty jest ratowanie zabytków miasta, a udział w niej adwokatów stanowi przejaw społecznego zaangażowania przedstawicieli zawodu zaufania publicznego. Inicjatywę organizuje adwokat Monika Szkurłat.
Zapraszamy do współpracy i dziękujemy adwokatom i aplikantom, którzy wspierają nasze działania!
O autorze artykułu
