Tajemnica Zawodowa Prawników, Dziennikarzy i Lekarzy
W dniu 22 października 2021 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Tajemnica Zawodowa Prawników, Dziennikarzy i Lekarzy”, zorganizowanej na
Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym w Radomiu przez tenże uniwersytet, Okręgową Radę Adwokacką w Radomiu, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Oddział w Radomiu. Patronat nad Konferencją objął prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, który w mowie powitalnej przypomniał o podstawowym obowiązku naszych samorządów: „Brońmy tajemnicy”. Jako publiczność na sali licznie gościli przedstawiciele wszystkich zainteresowanych zawodów, jak również studenci UTH w Radomiu.
Konferencję otworzył wykład dr. Wojciecha Wojtyły na temat „Aksjologicznych uwarunkowań tajemnicy zawodowej”, w którym autor precyzyjnie określił genezę oraz istotę tajemnicy zawodowej. Kolejny referat – mojego autorstwa – dotyczył „Tajemnicy zawodowej w prawie międzynarodowym”. Do prelekcji wybrałam tajemnice: dziennikarską, lekarską oraz adwokacką, biorąc pod uwagę prawa człowieka, które są realizowane przez ww. tajemnice, to jest prawo do swobody wypowiedzi, do poszanowania prywatności oraz do sprawiedliwego procesu.
W kolejnej części adw. dr hab. Szymon Pawelec wygłosił wykład o „Ochronie klienta prawnika”, zaś dr hab. Błażej Kmieciak w rewelacyjny sposób opisał zagadnienie „Ochrony pacjenta”. Wiele z jego anegdot na długo zostanie w pamięci uczestników konferencji, a chyba najbardziej ta, w której prowadząca panel – adw. dr Monika Strus-Wołos – została „teściową” dr. hab. Błażeja Kmieciaka.
Panel poświęcony tajemnicy adwokackiej moderował adw. dr Andrzej Malicki, który sam również przestawił wiele cennych uwag w przedmiocie ochrony tajemnicy. W tym panelu wzięli udział: prof. dr hab. Łukasz Błaszczak („Tajemnica adwokacko-radcowska w procesie cywilnym”), dr hab. n. med. Leszek Markuszewski („Tajemnica lekarska”), red. Wojciech Tumidalski („Tajemnica dziennikarska”) oraz prokurator Prokuratury Rejonowej w Lublinie – Paweł Banach („Zwolnienie z tajemnicy przez prokuratora i sąd”). Smutną konstatacją tego panelu było stwierdzenie, że władze państwowe, zwłaszcza organy ścigania, coraz częściej próbują ingerować w stosunek zaufania pomiędzy lekarzem a pacjentem, dziennikarzem a informatorem, czy prawnikiem a jego klientem.
Pierwsze dwa panele prowadzone były z perspektywy osób, które mogą przed sądem stanąć albo z pozycji osób broniących tajemnicy, albo wnoszących o jej uchylenie. III panel poświęcony był natomiast tajemnicy zawodowej w orzecznictwie, zatem wzięli w nim udział przedstawiciele sędziów, czyli osób, które ostatecznie będą w tym przedmiocie podejmowały decyzję. W gronie panelistów znaleźli się: sędzia WSA w Warszawie Jarosław Łuczaj oraz Przewodniczący „Iustitii” Oddział w Radomiu („Tajemnica narady sędziowskiej”), sędzia Sądu Najwyższego Jarosław Matras („Tajemnica zawodowa w orzecznictwie sądów karnych”) oraz sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach dr hab. Krystian Markiewicz („Tajemnica zawodowa w orzecznictwie sądów cywilnych”). Wniosek był jeden, tajemnicę trzeba chronić bardzo szeroko, zaś wszelkie odstępstwa od niej powinny być stosowane w sytuacjach absolutnie wyjątkowych.
Po konferencji uczestnicy i organizatorzy spotkali się na uroczystej kolacji w hotelu Nihil Novi w Radomiu, gdzie mieli okazję w sposób mniej oficjalny dyskutować o meandrach tajemnic zawodowych i nie tylko… (ale to już pozostanie tajemnicą).
Bardzo dziękuję organizatorom tego wydarzenia, ale przede wszystkim Koleżance adw. dr Monice Strus-Wołos za to, że mogłam wziąć udział w tak pouczającym spotkaniu. Osoby zainteresowane tą tematyką mogą obejrzeć konferencję pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=85XO3_I0QJI.
O autorze artykułu

- Adwokat. Członek ORA w Łodzi.