Łódzcy adwokaci dla Ukrainy
Łódzcy adwokaci niezwłocznie po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę włączyli się w akcję udzielenia pomocy humanitarnej potrzebującym.
Już 25 lutego ogłoszono akcję bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób poszkodowanych i podjęto działania zmierzające do stworzenia listy adwokatów i aplikantów adwokackich gotowych do świadczenia pomocy. Działania ukierunkowane zostały na kwestie związane z legalizacją pobytu w Polsce oraz na współdziałanie w władzami miasta. Akcję koordynuje Julia Tarkowska-Sośnicka, funkcję zastępcy objął Kajetan Kałużyński. Oboje reprezentują Komisję Wizerunkową przy ORA w Łodzi. W wyniku tych działań stworzona została lista adwokatów gotowych udzielać bezpłatnych porad. Lista na dzień sporządzenia tego tekstu liczy ponad 80 adwokatów i aplikantów adwokackich. Dziekan ORA w Łodzi dr Sylwester Redeł niezwłocznie, 25 lutego 2022 r., skontaktował się z Urzędem Miasta Łodzi w celu ustalenia zapotrzebowania na pomoc prawną oraz warunków współpracy samorządu, dzięki czemu Julia Tarkowska-Sośnicka ma możliwość uczestniczenia w spotkaniach Centrum Zarządzania Kryzysowego przy UMŁ. Adwokaci współdziałają również w ramach pomocy zorganizowanej w namiocie przy Pasażu Rubinsteina poprzez uczestnictwo w dyżurach obok przedstawicieli miasta.
Powstał specjalny adres mailowy: ukraina@lodz.adwokatura.pl przeznaczony dla osób, które chcą skorzystać z pomocy.
Utworzono listę adwokatów udzielających pomocy: https://bit.ly/35y8REL
#lodzcyadwokacidlaukrainy
Utworzono również odrębny zespół prawa rodzinnego, tj. grupę adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy zgłosili gotowość pełnienia funkcji kuratorów w postępowaniach sądowych. Na listę wpisało się ponad 205 osób, w tym 127 adwokatów i 78 aplikantów adwokackich – jeszcze zanim uchwalona została ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W ramach zespołu został opracowany przez Agnieszkę Jaskólską wzór wniosku o ustanowienie opiekuna tymczasowego. Celem utworzenia zespołu jest współpraca z sądami, aby usprawnić przebieg postępowań przed sądami rodzinnymi. Przygotowywane materiały są tłumaczone na język ukraiński dzięki inicjatywie Katarzyny Piotrowskiej-Mańko. Utworzone zostały ponadto listy tłumaczy języka ukraińskiego, gotowych podjąć się pomocy adwokatom i aplikantom adwokackim.
Dzięki staraniom Piotra Paduszyńskiego członkom Izby Łódzkiej umożliwiono udział w szkoleniu dotyczącym wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, organizowanym przez Izbę Wielkopolską. Na bieżąco były też udostępniane w komunikatorach ORA w Łodzi informacje o szkoleniach organizowanych przez NRA.
Na stronie ekronika.pl powstała niewymagająca logowania podstrona „Twój adwokat”, na której gromadzone są materiały opracowane przez członków Izby, zawierające przydatne informacje dla osób udzielających pomocy.
Izba Łódzka przyłączyła się też do organizowanej przez Komisję Wizerunkową NRA akcji zbiórki darów dla dzieci uchodźców, organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Koordynatorem w Łodzi został Piotr Nowakowski. Pierwszy transport darów przekazany został Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Pabianicach, drugi – fundacji Happy Kids.



11 marca 2022 odbył się specjalny koncert gitarzysty klasycznego Dmytra Holovenki zorganizowany przez przewodniczącego Klubu Adwokata imienia Staszka Maurera – mec. Andrzej Wosińskiego. Artysta dziękował za okazane Ukrainie wsparcie. Podczas koncertu zebrano środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc potrzebującym.
Zorganizowane zostało również szkolenie z zakresu psychologicznych aspektów kontaktów z osobami, które dotknęła trauma, poprowadzone przez dr hab. n. o zdr. Monikę Talarowską. W wykładzie można było uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.
Przedstawiciel Komisji Zagranicznej Izby Lyońskiej Franck Heurtrey zwrócił się do Bartosza Zacharka (Komisja Zagraniczna) z propozycją wsparcia przez Izbę Adwokacką w Lyonie i Miasto Lyon Łódzkiej Izby w organizowanych działaniach pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy. Podjęte rozmowy doprowadziły do powstania pomysłu organizacji zbiórki funduszy przez zaprzyjaźniona Izbę w celu wsparcia edukacji dzieci ukraińskich w szkołach łódzkich. Pamiętać bowiem należy, że miastami partnerskimi Łodzi jest zarówno Lyon, jak i Lwów i Odessa.