Łódź w Lyonie
Sprawozdanie z wyjazd do Lyonu na zaproszenie Dziekana Izby Lyońskiej w ramach współpracy między Izbami (grudzień 2021 r.).
Co 2 lata w grudniu w Izbie Lyońskiej odbywa się uroczystość Rentrée Solennelle. Jest to uroczystość podczas której przekazywana jest władza przez dotychczasowego dziekana nowo wybranemu dziekanowi (kadencje są dwuletnie). W tym roku kadencję (2020 – 2021) kończy dziekan Serge Deygas oraz wicedziekan Joëlle Forest-Chalvin. Obowiązki dziekana przejmie od 1 stycznia 2022 r. Marie-Josèphe Laurent.
Z uwagi na pandemię, impreza w tym roku była mocno ograniczona. Pobyt rozpoczął się od uroczystości zorganizowanej przez Komisję Innowacji dla wyróżniających się projektów legal tech. Podczas ceremonii prezentowane były innowacyjne projekty adwokatów. Były to m. in. platforma, która umożliwiała dostęp do akt klientowi, platforma do pozyskiwania funduszy dla adwokatów, projekt zorganizowania powierzchni coworkingowej tylko dla adwokatów, projekt aplikacji, która w projektach aktów prawnych porównuje proponowane zmiany legislacyjne przepisy z aktualnym stanem prawnym dotyczącym ochrony środowiska i inne. Po rozdaniu nagród, odbyła się powitalna kolacja dla delegacji zagranicznych w typowej lyońskiej restauracji.
W piątek 17 grudnia 2021 r. o 15.00 rozpoczęła się Rentrée Solennelle. Jest to wydarzenie odbywające się raz na dwa lata, przypominające nasze zgromadzenie. Ceremonia rozpoczęła się od uroczystego wejścia młodych adwokatów, którzy w tym roku złożyli ślubowanie. Zostali powitani brawami przez zgromadzonych. Następnie ustępujący dziekan oficjalnie otworzył zgromadzenie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sądów, izby handlowej, wojska, administracji i różnych wyznań religijnych. Tuż po rozpoczęciu wspomniano niedawno zmarłych adwokatów. Zgromadzenie zostało uświetnione popisem oratorskim młodej adwokatki. Wystąpienie koncentrowało się wokół roli kobiet. Wspomniała o pierwszej kobiecie wykonującej zawód adwokata we Francji (od 1 900 r.). Obecnie we Francji 56% adwokatów to kobiety. Przypomniała adwokatkę Gisèle Halimi, która w latach ’70 walczyła o prawo do aborcji, jednocześnie wspominając, że w niektórych krajach UE prawo to obecnie jest organiczne. Następnie miało miejsce obszerne wystąpienie ustępującego dziekana i wicedziekan, którzy relacjonowali co zrealizowali w Izbie przez czas ich kadencji. Niestety, z uwagi na pandemię, odwołane zostało główne przyjęcie dla adwokatów Izby, które zwykle gromadziło ponad tysiąc osób i odbywało się po uroczystości. Dla delegacji zagranicznych zorganizowano uroczystą kolację.
Wizyta jest kontynuacją współpracy pomiędzy Izbami Łódzką i Lyońską, która rozpoczęła się jeszcze w latach 80-tych, następnie była z powodzeniem kontynuowana przez dziekan Bożennę Banasik, a w 2011 r. – po niewielkiej przerwie – Izba Adwokacka w Łodzi podjęła udaną próbę odnowienia kontaktów z Barreau de Lyon (w lutym 2014 r. w Łodzi podpisane zostało porozumienie o odnowieniu współpracy). W ramach tej współpracy nasz samorząd jest regularnie zapraszany na oficjalne wydarzenia, jakie mają miejsce w Izbie Adwokackiej w Lyonie. Koledzy z Lyonu są również otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy zgłaszane przez łódzką Radę Adwokacką. Najlepszym tego przykładem było uczestnictwo Barreau de Lyon w Dniu Porad Prawnych pro bono dla Polonii, zorganizowanym jesienią 2014 r. przez ORA w Łodzi wraz z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie. W ramach współpracy możliwe były staże dla aplikantów polskich we Francji oraz dla aplikantów z Francji w Łodzi. W ciągu ostatnich 3 latach dwóch aplikantów francuskich odbywało 3 i 6-ciomiesięczne staże w łódzkich kancelariach. W 2015 r. odbyła się wizyta 6 aplikantów francuskich, którzy zapoznali się z organizacją polskiego wymiaru sprawiedliwości i poznali podstawy prawa spółek handlowych w Polsce. Wizyta ta nie byłaby możliwa bez istotnego wsparcia finansowego, jakie zapewnił ze strony francuskiej ówczesny dziekan Pierre-Yves Joly. Obecnie dla osób zainteresowanych, posługujących się językiem francuskim, możliwe jest zorganizowanie stażu w kancelarii w Lyonie. Z takiej możliwości skorzystała dotąd jedna osoba z Izby Łódzkiej. Staż ten był płatny. Podczas obecnego pobytu pojawiły się plany zorganizowania przez Komisje Zagraniczne obu Izb szkoleń online na temat wspólnych unijnych regulacji i wykonywania orzeczeń. Udało się też nawiązać kontakt z delegacjami adwokatów z Belgii i USA (z Filadelfii), mając nadzieję na utrzymanie kontaktu oraz wymianę wiedzy, a także doświadczeń.









O autorze artykułu

Ostatnie posty
Wydanie 732022.01.10Łódź w Lyonie
Meritum2015.06.15Akcja pro bono dla Polonii szwedzkiej.
Meritum2012.03.20Zmiany w KPC